DEMO
Ruszt fundamentowy

Aplikacja przeznaczona do obliczania rusztu fundamentowego na wpływ poziomych odkształceń terenu.

Obliczenia wykonywane wg instrukcji ITB 416/2006 dla zadeklarowanego układu ław i ściągów fundamentowych.

Aplikacja wyznacza siły od naprężeń stycznych w podstawie fundamentów oraz od naporu gruntu na powierzchnie boczne fundamentów. Aplikacja wyznacza maksymalne siły rozciągające i momenty zginające oraz wymiaruje zbrojenie wg EC2.

Uwaga: W algorytmie obliczeniowym przyjęto, iż fundamenty są wykonywane w wykopie szerokoprzestrzennym w szalunkach. W związku z powyższym, zgodnie z ITB 416/2006 p.6.3., przyjęto iż siła rozciągająca od naprężeń stycznych na powierzchniach bocznych ław fundamentowych Zτh,x = 0 kN.

Należy wybrać kategorię deformacji terenu lub opcję Indywidualne.

Wybranie kategorii deformacji terenu górniczego, spowoduje automatycznie przyjęcie maksymalnych wskaźników deformacji terenu przypisanych do wybranej kategorii wg instrukcji ITB 364/2007:

Kategoria ε [mm/m] R [km] T [mm/m]
0 0,3 40 0,5
I 1,5 20 2,5
II 3,0 12 5,0
III 6,0 6 10
IV 9,0 4 15

Wybranie opcji Indywidualne spowoduje wyświetlenie dodatkowych pól umożliwiających wprowadzanie indywidualnych wartości deformacji terenu górniczego.

Należy wprowadzić nazwy i współrzędne x położenia osi.

W jednym wierszu należy deklarować jedną oś. Nazwa osi i współrzędna nie mogą się powtarzać. Nazwa osi może składać się z liter a-z, A-Z, cyfr 0-9 oraz znaku *. Nazwa osi nie może zawierać spacji. Każdej wprowadzonej osi należy przyporządkować co najmniej jeden fundament.

Zaleca się zaznaczenie opcji 'Automatycznie utwórz osie pionowe'.

Zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne wyszukanie w parametrach fundamentów unikatowych współrzędnych x i przyporządkowanie im literowych oznaczeń osi. Po automatycznym utworzeniu osi można usunąć zaznaczenie tej opcji i edytować nazwy osi.

Należy wprowadzić nazwy i współrzędne y położenia osi.

W jednym wierszu należy deklarować jedną oś. Nazwa osi i współrzędna nie mogą się powtarzać. Nazwa osi może składać się z liter a-z, A-Z, cyfr 0-9 oraz znaku *. Nazwa osi nie może zawierać spacji. Każdej wprowadzonej osi należy przyporządkować co najmniej jeden fundament.

Zaleca się zaznaczenie opcji 'Automatycznie utwórz osie pionowe'.

Zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne wyszukanie w parametrach fundamentów unikatowych współrzędnych y i przyporządkowanie im liczbowych oznaczeń osi. Po automatycznym utworzeniu osi można usunąć zaznaczenie tej opcji i edytować nazwy osi.

DEMO: Zablokowany parametr p = 25 kN/m. Kup pełną wersję
Zapisz DXF
Wczytaj DXF

Deklarowanie parametrów rusztu.

Ławy rusztu fundamentowego należy deklarować jako poziome lub pionowe, wprowadzając współrzędne x1, y1, x2, y2 [m], szerokości b [m], wysokości h [m] i obciążenia p [kN/m]. Poszczególne wartości należy oddzielić tabulatorem lub spacją:

x1    y1    x2    y2    b    h    p

Ściągi kotwiczne i przekątniowe należy deklarować wprowadzając współrzędne x1, y1, x2, y2 [m]. Poszczególne wartości należy oddzielić tabulatorem lub spacją:

x1    y1    x2    y2

Uwaga: Jeśli w jednej osi konstrukcyjnej zostanie wprowadzonych kilka ław nie połączonych ze sobą, to automatycznie pomiędzy ławami zostanie wygenerowany ściąg aby zapewnić ciągłość pasma fundamentowego.

W jednym wierszu należy wprowadzić dane dla jednej ławy lub ściągu. W jednej osi można wprowadzić tylko jeden ściąg.

Uwaga: Nazwy fundamentów generowane są automatycznie na podstawie nazw osi. Wprowadzenie nazw w oknie wprowadzania parametrów rusztu wygeneruje błąd.

Specyfikacja pliku DXF

Ławy fundamentowe kreślić w milimetrach na warstwie "TGL", za pomocą polilinii, jako prostokąty w obrysie ław. Początek i koniec ławy należy kreślić w osiach konstrukcyjnych. Długość ławy musi być większa niż szerokość.

Współrzędne początku x1, y1 i końca x2, y2 oraz szerokość ławy b, odczytywane są z geometrii ławy. Wysokość h i obciążenie p odczytywane są z tekstu w formacie "h300 p50", gdzie 300 to wysokość [mm], a 50 to obciążenie [kN/mb]. Współrzędne x, y punktu wstawienia tekstu muszą znajdować się w jednym z wierzchołków ławy. Brak tekstu spowoduje przyjęcie wartości domyślnych h = 300 mm, p = 50 kN/mb.

Ściągi fundamentowe kreślić w milimetrach na warstwie "TGS", jako linie proste w osiach ściągów.

Należy wybrać klasę betonu.

Klasa betonu zostanie uwzględniona podczas wymiarowania elementów żelbetowych.

fyk [MPa]

Należy podać charakterystyczną granicę plastyczności stali fyk.

Wartość obliczeniowa fyd zostanie obliczona z uwzględnieniem współczynnika obliczeniowego γs = 1,15

Zgodnie z wytyczną wprowadzoną przez PN-EN 1992-1-1:2008/Ap2:2016-10 NA.2.4 p. 3.2.2(3)P., do wykonania zbrojenia nośnego obiektów posadowionych na terenach górniczych należy stosować stal zbrojeniową o wysokiej ciągliwości klasy C.

Na podstawie wybranej średnicy zostanie określona wymagana ilość prętów zbrojeniowych.

cnom [mm]

Należy podać nominalną grubość otuliny zbrojenia cnom.

Φ [°]
c [kPa]
γ [kN/m3]

Wprowadzone parametry gruntu zostaną uwzględnione przy obliczaniu sił od kontaktowych naprężeń stycznych w poziomie posadowienia fundamentu oraz od naporu gruntu na powierzchnię czołową fundamentu.

Parametry gruntu można modyfikować poprzez wybranie opcji 'Grunt zasypowy' i/lub 'Podsypka piaskowa'.

Opcję tą należy wybrać w przypadku gdy parametry gruntu zasypowego są inne niż gruntu rodzimego.

Zaleca się stosowanie gruntu niespoistego jako gruntu zasypowego.

Zalecenia w zakresie stosowania podsypki piaskowej

Zgodnie z instrukcją ITB 416/2006, fundamentów nie należy posadawiać bezpośrednio na podłożu o dużej nośności i małej odkształcalności. Dotyczy to szczególnie posadowienia obiektów na gruntach skalistych, utworach karbońskich, utworach trzeciorzędowych w postaci wapieni i piaskowców, na gruntach kamienistych, a także zwartych gruntach spoistych.

W takich przypadkach zaleca się stosowanie podsypki z gruntów niespoistych, drobnoziarnistych takich jak piasek średni lub piasek gruby, zagęszczonych do Id < 0,6.

Do wykonania podsypki nie należy stosować piasku pylastego oraz piasku drobnego.

Rodzaj i minimalna grubość podsypki do amortyzacji poziomych odkształceń terenu wg tab.4. ITB 416/2006:

Rodzaj podsypki Minimalna grubość podsypki, m, przy długości budynku L
L < 10 m L = 10–20 m L = 20–30 m L > 30 m
Pr, Ps 0,30 0,40 0,50 0,60
Ż, Po 0,40 0,50 0,60 0,70

Minimalna grubość podsypki pod fundamentami rusztowymi powinna być 1,5 razy większa od wymiaru poprzecznego najszerszej ławy fundamentowej. Niezależnie od rodzaju fundamentu do amortyzacji wpływu pionowych ruchów terenu nie zaleca się stosować podsypki o miąższości mniejszej od 0,5 m, natomiast stosowanie miąższości większej od 1,0 m powinno być uzasadnione analizą kosztów.

Zaznaczenie tej opcji spowoduje zmniejszenie o 30% wartości jednostkowego naporu gruntu zpp na ścianki pionowe fundamentu.

Zgodnie z ITB 416/2006 p.6.4.: Jeżeli pola międzyławowe są wypełniane gruntem zasypowym, wartość naporu gruntu zpp obliczoną wg wzoru (15) można zmniejszyć o 30%.

hp [m]

Głębokość posadowienia fundamentów to odległość od wierzchu wykończonej posadzki najniższej kondygnacji budynku do poziomu posadowienia fundamentów.

q1 [kN/m2]

Wartość obliczeniowa obciążenia użytkowego posadzki przy współczynniku obliczeniowym γ = 1,5.

γ1 [kN/m3]

Uśredniony obliczeniowy ciężar objętościowy posadzki należy obliczać jako sumę ciężaru wszystkich warstw posadzki, podzieloną przez sumę grubości wszystkich warstw posadzki. Należy brać pod uwagę wszystkie warstwy posadzki z warstwą wykończeniową i warstwą ocieplenia włącznie.

h1 [m]

Grubość warstw posadzki jest łączną grubością wszystkich warstw posadzki z warstwą wykończeniową i warstwą ocieplenia włącznie.

Wszystkie warstwy posadzki powinny znajdować się powyżej wierzchu ław fundamentowych.

Grubość warstw posadzki nie może być większa niż głębokość posadowienia hp.