DEMO
Siły poziome

Aplikacja przeznaczona do wyznaczania sił poziomych od deformacji górniczych oddziałujących na stopy fundamentowe.

Obliczenia wykonywane są wg instrukcji ITB 332/1994 dla zadeklarowanego układu stóp fundamentowych przy założeniu pełnego zabezpieczenia fundamentów ściągami w kierunku podłużnym, poprzecznym i ukośnym.

Aplikacja automatycznie określa położenie osi niecki deformacji górniczej w warunkach równowagi. Uzyskanie pełnej zbieżności układu sygnalizowane jest w notatce obliczeniowej wartościami ∑x=0 oraz ∑y=0. W przypadku segmentów o niesymetrycznym układzie fundamentów i/lub niesymerycznym układzie sił przekazywanych na fundamenty, uzyskanie pełnej zbieżności układu może być niemożliwe, co będzie sygnalizowane w notatce obliczeniowej wartościami ∑x≠0 oraz ∑y≠0.

Należy wybrać kategorię deformacji terenu lub opcję Indywidualne.

Wybranie kategorii deformacji terenu górniczego, spowoduje automatycznie przyjęcie maksymalnych wskaźników deformacji terenu przypisanych do wybranej kategorii wg instrukcji ITB 364/2007:

Kategoria ε [mm/m] R [km] T [mm/m]
0 0,3 40 0,5
I 1,5 20 2,5
II 3,0 12 5,0
III 6,0 6 10
IV 9,0 4 15

Wybranie opcji Indywidualne spowoduje wyświetlenie dodatkowych pól umożliwiających wprowadzanie indywidualnych wartości deformacji terenu górniczego.

Aplikacja umożliwia wyznaczanie wartości obliczeniowych oddziaływań górniczych zarówno wg instrukcji ITB 332/1994, jak i wg instrukcji ITB 364/2007.

Zaleca się wyznaczanie wartości obliczeniowych oddziaływań górniczych wg instrukcji ITB 364/2007.

Zgodnie z wytycznymi instrukcji ITB 332/1994 fundamenty słupów hal powinny być połączone między sobą w kierunku podłużnym za pomocą ściągów.

W celu zmniejszenia sił i odkształceń hali od poziomych odkształceń podłoża, można stosować dodatkowo ściągi między fundamentami w kierunku poprzecznym lub poprzecznym i przekątniowym.

Należy wprowadzić nazwy i współrzędne x położenia osi.

W jednym wierszu należy deklarować jedną oś. Nazwa osi i współrzędna nie mogą się powtarzać. Nazwa osi może składać się z liter a-z, A-Z, cyfr 0-9 oraz znaku *. Nazwa osi nie może zawierać spacji. Każdej wprowadzonej osi należy przyporządkować co najmniej jeden fundament.

Zaleca się zaznaczenie opcji 'Automatycznie utwórz osie pionowe'.

Zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne wyszukanie w parametrach fundamentów unikatowych współrzędnych x i przyporządkowanie im literowych oznaczeń osi. Po automatycznym utworzeniu osi można usunąć zaznaczenie tej opcji i edytować nazwy osi.

Należy wprowadzić nazwy i współrzędne y położenia osi.

W jednym wierszu należy deklarować jedną oś. Nazwa osi i współrzędna nie mogą się powtarzać. Nazwa osi może składać się z liter a-z, A-Z, cyfr 0-9 oraz znaku *. Nazwa osi nie może zawierać spacji. Każdej wprowadzonej osi należy przyporządkować co najmniej jeden fundament.

Zaleca się zaznaczenie opcji 'Automatycznie utwórz osie pionowe'.

Zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne wyszukanie w parametrach fundamentów unikatowych współrzędnych y i przyporządkowanie im liczbowych oznaczeń osi. Po automatycznym utworzeniu osi można usunąć zaznaczenie tej opcji i edytować nazwy osi.

DEMO: Zablokowany parametr V = 300 kN. Kup pełną wersję
Zapisz DXF
Wczytaj DXF

Parametry fundamentów

Parametry fundamentów wprowadzać w wierszach, oddzielając poszczególne dane tabulatorem lub spacją:

x    y    af    bf    hf    V

gdzie:
x - współrzędna x [m] położenia fundamentu,
y - współrzędna y [m] położenia fundamentu,
af - wymiar podstawy fundamentu af [m] równoległy do osi X,
bf - wymiar podstawy fundamentu bf [m] równoległy do osi Y,
hf - wysokość fundamentu hf [m],
V - siła od obciążeń stałych V [kN] przekazywana na fundament.

Nazwy fundamentów generowane są automatycznie na podstawie nazw osi, a następnie sortowane wg współrzędnych. Próba ręcznego wprowadzania nazw fundamentów spowoduje błąd w odczycie danych.

Specyfikacja pliku DXF

Stopy fundamentowe kreślić w milimetrach na warstwie "TGF", za pomocą polilinii, jako prostokąty, o bokach równoległych do osi X i Y.

Współrzędne środka fundamentu x, y oraz jego wymiary af, bf, odczytywane są z geometrii stopy. Wysokość hf i obciążenie V fundamentu odczytywane są z tekstu w formacie "h450 v330", gdzie 450 to wysokość [mm], a 330 to obciążenie [kN]. Współrzędne x, y punktu wstawienia tekstu muszą znajdować się w jednym z wierzchołków fundamentu. Brak tekstu spowoduje przyjęcie wartości domyślnych hf = 0.4 m i V = 100 kN.

hp [m]

Fundamenty obiektu posadowionego na terenach górniczych powinny być zakładane w miarę możliwości płytko.

Przy określaniu głębokości posadowienia należy brać pod uwagę wymagania innych norm przedmiotowych związanych z projektowaniem fundamentów.

Na podstawie wybranej warstwy poślizgowej zostanie określona wartość współczynnika tarcia μ wg instrukcji ITB 332/1994 Tabl.7. W przypadku wybrania jako warstwy poślizgowej 'Dwie warstwy papy niepiasowanej bez przekładki' wartość współczynnika tarcia zostanie określona z uwzględnieniem nacisku jednostkowego σn fundamentu na podłoże.

W przypadku wybrania opcji 'Brak warstwy poślizgowej' siła od kontaktowych naprężeń stycznych w podstawie fundamentu zostanie określona z uwzględnieniem parametrów gruntu zadeklarowanych w opcji 'Parametry gruntu'. Jeśli wybrano opcję 'Poduszka piaskowa' to do obliczeń zostaną przyjęte parametry gruntu zadeklarowane w tej opcji.

Φu [°]
cu [kPa]
ν [wsp. Poissona]
E0 [kPa]

Wprowadzone parametry gruntu zostaną uwzględnione przy obliczaniu sił od kontaktowych naprężeń stycznych w poziomie posadowienia fundamentu oraz od naporu gruntu na powierzchnię czołową fundamentu.

Parametry gruntu można modyfikować poprzez wybranie opcji 'Grunt zasypowy' i/lub 'Poduszka piaskowa'.

Należy wprowadzić parametry gruntu zasypowego.

Wymianę gruntu należy wykonać wokół fundamentu na szerokości smin ≥ 3.4 hp

Należy wprowadzić parametry gruntu z którego wykonano poduszkę piaskową.

Minimalna grubość poduszki piaskowej gmin ≥ max (0,2 hf; 40cm)

Ciężar fundamentów zostanie wyznaczony przy założeniu charakterystycznego ciężaru objętościowego betonu zbrojonego 25 kN/m3.

Obciążenie obliczeniowe zostanie wyznaczone ze współczynnikiem γf = 1,35.

Ciężar gruntu wyznaczano przy założeniu uśrednionego ciężaru objętościowego gruntu i warstw wykończeniowych posadzki 21 kN/m3.

Obciążenie obliczeniowe wyznaczono ze współczynnikiem γf = 1,35. Objętości gruntu nie pomniejszano o objętość zajmowaną przez słup.